Haber

Kahramanamraş’ta hasar gören binada 112 ekibi görevini yapıyor

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki depremin ardından 112 Acil Çağrı Merkezi’ne haber verildi.

Binlerce kişinin aradığı Yavuz Selim Mahallesi’ndeki 112 Acil Çağrı Merkezi’ndeki görevliler telefonlara cevap vererek ekiplerin uyumunu sağladı.

İhbar üzerine harekete geçen ve grupları yönlendiren yetkililer, öğle saatlerinde merkez üssü Elbistan olan 7.6 büyüklüğündeki ikinci depremle sarsıldı.

Çatlaklar oluştu, tavanlar düştü

Bu depremde 112 Acil Çağrı Merkezi binasının duvarlarında çatlaklar oluştu ve asma tavanları yıkıldı.

Büyük dehşete yol açan ikinci depremin ardından 112 Acil Çağrı Merkezi çalışanı risk alarak görevlerine devam etti.

“Bir can kurtarmak her şeyden önemlidir”

112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Akın Ozan, depremin olduğu ilk andan itibaren tüm çalışanların uyumadan yattığını söyledi. İkinci depremde binalarının hasar gördüğünü belirten Ozan, ancak risk alarak görevlerine devam ettiklerini söyledi.

Takım arkadaşlarımız 2 gün boyunca bazen 2 saat uyku ile bazen de hiç uyumadan görevlerine devam ediyorlar. Uykusuz ya da aç olmamız fark etmez. Bir hayat kurtarmak her şeyden daha değerlidir. Birimimize gelen davetler ilgili kuruma iletildikten sonra organize edilerek enkaz altında kalanların kurtarılması için ahenk sağlanır. Burada çok yavaş bir tempo var. Binamız da deprem nedeniyle hasar gördü. Sallamada şiddetle sallandık ve muhtemelen yine sallamaya devam edeceğiz ama bu çalışma şevkimizi asla kırmayacak.

“Bir saniye bile bizim için önemli”

Böyle bir afet durumunda bile 112’nin gereksiz yere meşgul olduğunu anlatan Merkez Müdürü Ozan, herkesin duyarlı olmasını beklediklerini söyledi.

Şair, “Deprem felaketinde öyle şeylerle karşılaşıyoruz ki inanamadık. Kaç binanın yıkıldığını, kaç kişinin hayatını kaybettiğini öğrenmek isteyenler de bizi saçma sapan arıyor. Mümkünse vatandaşlarımız bunu saklamasın. sağlık dışında her yer meşgul.Burada can pazarı var. 1 saniye bile bizim için çok önemli. 1 saniye demek 1 insanın hayatta olması demektir.”dedi.

ergene-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu