Yaşam

Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz kimdir ve kaç yaşındadır? Cevdet Yılmaz Kariyer

AK Parti Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve eski Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın adı vatandaşlar tarafından merak edildi. Arama motorlarında araştırmalarını sürdüren vatandaşlar, Cevdet Yılmaz’ın hayatını ve kariyerini araştırmaya başladı.

Vatandaşlar, arama motorlarında Cevdet Yılmaz’ın hayatını ve mesleğini aratmaya başladı.

Cevdet Yılmaz kimdir?

Cevdet Yılmaz, 1 Nisan 1967’de Bingöl’de doğdu. Babasının adı Kemal, annesinin Fatma’dır. Lise eğitimini 1983 yılında Bingöl’de tamamladı. ODTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’ne girdi ve 1988 yılında birincilikle mezun oldu. 1989 yılında Devlet Planlama Teşkilatı’nda göreve başladı.

Cevdet Yılmaz Kariyer

1992-1994 yılları arasında ABD’ye giderek Denver Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı. 1995-2003 yıllarında DPT’de Planlama Uzmanı olarak görevine devam ederken, Bilkent Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi alanında doktorasını tamamladı. 2003 yılında doktora tezi kabul edildi. Aynı yıl teşkilatın Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü’ne atandı. Ulusal Ajans, ATAUM ve Sümerhalı Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. 23. Dönemde Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Üyesi ve Parlamentolar Arası Birlik (IPU) Türkiye Kümesi Lideri oldu.

Cevdet Yılmaz Siyasi Kariyeri

Siyasi hayatına AK Parti’de başlayan Yılmaz, 2007 Türkiye genel seçimlerinde ilk kez AK Parti Bingöl milletvekili olarak TBMM’ye girdi. Türkiye’nin 60. Hükümeti’nin 1 Mayıs 2009 tarihinde yaptığı kabine değişikliği sonucunda GAP-DAP Projesi ve Kalkınmasından Sorumlu Devlet Bakanı olarak atanmıştır. 2011 genel seçimlerinde AK Parti Bingöl Milletvekili olarak yeniden Meclis’e girdi. Recep Tayyip Erdoğan tarafından kurulan 61. Türkiye Hükümeti’nde Kalkınma Bakanı olarak yer aldı. Erdoğan, 2014 yılında Cumhurbaşkanı seçildiğinde hükümeti kurma görevi Ahmet Davutoğlu’na verildi. 29 Ağustos 2014’te Davutoğlu’nun kurduğu 62. Türkiye Hükümeti’nde Kalkınma Bakanı olarak görevini sürdürdü. Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde Bingöl Milletvekili olarak meclise girdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu