Haber

CHP’nin “Çatalca ve Silivri’deki Tapu Sorunlarının İncelenmesi” Teklifi AKP ve MHP Milletvekillerinin Oyuyla Reddedildi

CHP’nin İstanbul’un Silivri ve Çatalca ilçelerindeki tapu sorunlarının soruşturulması önergesi TBMM Genel Kurulu’nda AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

TBMM Genel Kurulu’nda bugün CHP’nin Silivri ve Çatalca’daki tapu sorunlarının soruşturulması için verdiği önergenin görüşülmeye başlandı.

CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, 2016 yılında yaklaşık 500 yıllık yerleşim yeri olan köylerde vatandaşlara cari fiyattan tapu verildiğini belirterek, “Haydi konuttaki hesap piyasaya uymadı. Piyasa değeri. sığmadı bunlar orman köylüsü türkiyenin en fakir köylüsü 2019 da bir kanun daha çıktı cari fiyatının yarısına satalım denildi ilk kanunun üzerinden 6 yıl geçmesine rağmen 2. kanun çıktı ve 2. kanunun çıkmasından bu yana yaklaşık 4 yıl geçti, bu vatandaşlar unvanlarını büyük ölçüde kaybettiler. Masada hazırlanan kanunlar vatandaşın sorunlarını çözmeye yetmiyor” dedi.

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, bu ilçelerde yaşayan vatandaşların tapu sorununun çözülmediğini belirterek, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı iyi niyet ve deneyimsizlikten yoksun konut projeleriyle bile çıkmaza girdi. “Dedemin dedesi bu köyde öldü, babam bu köyde öldü, dedem bu köyde öldü. Bu yaşıma geldim hala tapu senedim elime ulaşmadı. Şu anki piyasa fiyatından almam mümkün değil.”

HDP İstanbul Milletvekili Züheyla Gülüm, insanların 145 yıldır yaşadıkları bölgelerde ‘işgalci’ olarak anıldığını söyleyerek, ‘145 yıl tek bir yerde yaşayacaksın, orada yaşayacaksın, geçimini buradan sağlayacaksın’ dedi. , sonra bir anda AKP iktidarı gelecek ve 2016’da ‘Sen burada işgalcisin, burada işgalcisin. Onların kirasını ödemek zorundasın’ diyecek. Sonra kanunlar çıkıyor ama bu yazıların hiçbiri analiz üretmiyor” dedi.

CHP’nin önerisi AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu