Haber

Dmitriy Peskov: Ukrayna ile ikili ilişkiler gelecekte kaçınılmaz

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, başkent Moskova’da güncel konulara ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Rus sözcü, Rusya ile Ukrayna arasındaki bağlantılara değindi.

“İkili ilişkiler kaçınılmaz”

Peskov, “Rusya aleyhindeki tüm nefret propagandasına ve propaganda yoluyla Ukrayna halkının kandırılmasına rağmen, ikili ilişkilerimizin geleceği konusunda ülkede hâlâ bazı ölçülü düşünceler ve yaklaşımlar var. Bu kaçınılmaz çünkü biz komşuyuz.”söz konusu.

“Gürcistan’daki olaylara Rus karşıtı unsurlar dahil edilmeye çalışılıyor”

Peskov, Gürcistan’da “yabancı etkinin şeffaflığı” konulu yasa tasarısının parlamentoda onaylanmasına karşı düzenlenen protestolara atıfta bulundu. “Rusya’nın bununla madde veya şekil olarak hiçbir ilgisi yok. Gürcistan’ın iç işlerine karışmıyoruz.”ifadeleri kullandı.

Peskov, söz konusu yasa tasarısının geri çekildiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

“Ayrıca birilerinin görünür eli bu olaya Rus karşıtı unsurları dahil etmeye çalışıyor. Gürcistan Devlet Başkanı’nın (Salome Zurabishvili) kendi halkına nasıl hitap ettiğini görüyoruz. Gürcistan’dan değil Amerika’dan Gürcülere hitap ediyor. Bu provokasyonlara yol açabilir. … Durumu çok dikkatli ve büyük bir endişeyle takip ediyoruz.”

“Ermenistan’ın bazı Rus vatandaşlarının giriş yasağını reddediyoruz”

Ermenistan’ın bazı Rus milletvekilleri ve medya kuruluşlarının temsilcilerine giriş yasağı getirme kararını değerlendiren Peskov, buna olumsuz tepki verdiklerini belirtti.

Peskov, Ermenistan’ın Rusya’nın müttefiki ve stratejik ortağı olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu: Bu da bizi ikili ilişkileri bu tür durumlardan korumaya mecbur ediyor” dedi.sözünü kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu