Haber

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’dan 6 Şubat depremiyle ilgili mesaj

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, tüm ülkeyi kasıp kavuran Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depreminin birinci yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Altay, yaptığı yazılı açıklamada, ülke tarihinin en acı felaketlerinden biri olan 6 Şubat depremleri sonucu 50 binden fazla kişinin hayatını kaybettiğini, milyonlarca insanın bu depremlerden etkilendiğini belirtti.

Tarihin her döneminde olduğu gibi bu felakette de devlet-millet birliğinin esasının dünyaya gösterildiğini belirten Altay, “Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere devletimizin tüm bakanları ve tüm kurumları alarma geçmişti. İlk anda depremzede kardeşlerimizin yanında olduk ve Konya olarak ilk andan itibaren hemşehrilerimizle de paylaştık.” “Bundan sonra Hataylı kardeşlerimizin yaralarını sarmak ve bu kadim kenti yeniden ayağa kaldırmak için seferberlik ilan ettik. Tüm gücümüzle, imkanımızla Hataylı kardeşlerimizin yanında olduk.” Bu kelimeyi kullandı.

Arama kurtarmadan portatif gıda kamyonlarına, su ve kanalizasyon çalışmalarından portatif sağlık araçlarına, haberleşmeden insani yardıma kadar her alanda gece gündüz çalıştıklarını vurgulayan Altay, şöyle konuştu:

“Sanayi Odamız, Ticaret Odamız, Borsamız, Selçuklu, Meram ve Karatay belediyelerimizle 1.000 konteynerden oluşan konteyner kentlerde 4 bini aşkın vatandaşımıza geçici barınma imkanı sağladık. MÜSİAD Konya Şubemiz ve Konya Odamız iş birliğiyle Sanayi Odası olarak Narlıca’da 152 dükkandan oluşan Konya Bedestenini inşa ettik, esnafın hizmetine sunduk.Büyükşehir Belediyesi olarak depremde yıkılan Habib-i Neccar Camisi’nin restorasyonunu üstlendik.Altyapısını yeniden inşa ettik. Hatay’da devletimiz 300 bin konutun yapılması için büyük çaba harcıyor. Yaraların bir an önce sarılması için tüm Türkiye seferber. “Bölgedeki halkımızın insana yakışır konutlara taşınması için büyük çaba gösteriliyor” Bir an önce ticari ve sosyal hayata başlayacağız.”

gurpinarajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu